Having spent an absolutely ridiculous amount in the city over the past month and a half or so has made me realize how expensive living in the city really can be. With long days and all of the 1-3 hour breaks that we have in between as an LC it is almost impossible not to get hungry. Personally I eat every like 3 hours so that’s even more of a problem for me but even for someone who doesn’t eat that often during a 9 hour day on Mondays and Wednesdays it is impossible not to get hungry and the easiest thing to do is go and buy food.
The first few weeks of school I didn’t realize how much food cost and I was surrounded by so much good food for the first time that I went nuts and just bought food every time I was hungry. I probably spent over 100 dollars on food in the first two weeks alone, and having no source of income for the winter that’s not a very frugal decision. So I guess this post is more of a pledge to myself that I’m going to restrict my spending and not be broke, mainly by bringing food from home and if i need to buy food its going to be dollar pizza. That is all.
I AGREE!!
I agree man its tough